Ile prawdy w prawdzie
Ile prawdy w prawdzie
WALDEMAR GONTARSKI
Ile uprawnień, tyle obowiązków. Jaki aparat poznawczy, taka prawda - tak najkrócej można odpowiedzieć na pytanie, co wolno dziennikarzowi. Nie sposób zgodzić się z poglądem Andrzeja Cubały wyrażonym w "Rz" z 3 - 4 lipca w artykule "Co wolno dziennikarzowi" , że w postępowaniu karnym o ochronę czci, w przeciwieństwie do postępowania cywilnego, dziennikarza zawsze obowiązuje dowód prawdy.
Mają rację natomiast Izabela Lewandowska i Marek Domagalski ( "Nawet święci czasami się mylą" , "Rz" z 29 czerwca), gdy oczekują jednolitości orzecznictwa Sądu Najwyższego w sprawach karnych i cywilnych dotyczących odpowiedzialności dziennikarza za pisanie prawdy-nieprawdy (odpowiedzialność karna, cywilnoprawna majątkowa oraz cywilnoprawna niemajątkowa z przeprosinami i z zadośćuczynieniem).
Na pluralizm prawdy zwraca uwagę Europejski Trybunał Praw Człowieka w orzeczeniu z 24 lutego 1997 r. w sprawie De Hayes i Gijsel przeciwko Belgii (skarga nr 19983/92). W tym wyroku Trybunał odróżnia prawdę sądową od prawdy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta