Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ile prawdy w prawdzie

09 lipca 2004 | Prawo | WG

Polemika Domaganie się dowodu prawdy od dziennikarza przestrzegającego szczególnej staranności jest sprzeczne ze standardami Rady Europy i z zasadami racjonalnego myślenia

Ile prawdy w prawdzie

WALDEMAR GONTARSKI

Ile uprawnień, tyle obowiązków. Jaki aparat poznawczy, taka prawda - tak najkrócej można odpowiedzieć na pytanie, co wolno dziennikarzowi. Nie sposób zgodzić się z poglądem Andrzeja Cubały wyrażonym w "Rz" z 3 - 4 lipca w artykule "Co wolno dziennikarzowi" , że w postępowaniu karnym o ochronę czci, w przeciwieństwie do postępowania cywilnego, dziennikarza zawsze obowiązuje dowód prawdy.

Mają rację natomiast Izabela Lewandowska i Marek Domagalski ( "Nawet święci czasami się mylą" , "Rz" z 29 czerwca), gdy oczekują jednolitości orzecznictwa Sądu Najwyższego w sprawach karnych i cywilnych dotyczących odpowiedzialności dziennikarza za pisanie prawdy-nieprawdy (odpowiedzialność karna, cywilnoprawna majątkowa oraz cywilnoprawna niemajątkowa z przeprosinami i z zadośćuczynieniem).

Na pluralizm prawdy zwraca uwagę Europejski Trybunał Praw Człowieka w orzeczeniu z 24 lutego 1997 r. w sprawie De Hayes i Gijsel przeciwko Belgii (skarga nr 19983/92). W tym wyroku Trybunał odróżnia prawdę sądową od prawdy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3273

Spis treści
Zamów abonament