Chcieli dobrze, ale wyszło inaczej
Chcieli dobrze, ale wyszło inaczej
Sondaż: Sejm marnuje czas i pieniądze
Rośnie liczba przepisów, które działają wbrew intencji ich autorów. Zamiast przynosić dodatkowe wpływy do budżetu państwa i ułatwiać prowadzenie działalności gospodarczej, ich skutek jest zupełnie odmienny. Prawnych lapsusów może być więcej ze względu na nasze wejście do Unii Europejskiej, ponieważ przed 1 maja rząd i posłowie pracowali w ekspresowym tempie. Z sondażu przeprowadzonego na zlecenie "Rz" wynika, że 76 procent Polaków uważa, iż co najmniej połowa uchwalanych ustaw gospodarczych nie znajduje istotnego zastosowania w praktyce.
- Prawo powinno być przejrzyste i stabilne. Część polskich przepisów nie spełnia tych kryteriów, więc hamują one rozwój przedsiębiorczości w Polsce. W efekcie uszczuplają wpływy budżetowe - mówi Luis Alvaro Sanchez, ekonomista Banku Światowego.
W jego ocenie na analizę skomplikowanych przepisów polscy biznesmeni poświęcają ok. 10 proc. swojego czasu. Ich koledzy w innych krajach zarabiają w tym czasie pieniądze. Do połowy lipca Sejm uchwalił 159 ustaw, z czego jedna trzecia to ustawy o znaczeniu gospodarczym. W całym 2003 roku posłowie przyjęli 227 ustaw.
Bez szans na przemyślenia
Najczęściej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta