Dobra Firma Vademecum: Praca tymczasowa. Umowa o pracę czy cywilnoprawna
Spis treści
Umowa o pracę czy cywilnoprawna?
Pracownik tymczasowy może być związany z agencją pracy tymczasowej umową o pracę albo cywilnoprawną. Mimo regulacji ustawowej nadal nie wiadomo, czy mogą one być stosowane równoprawnie, czy też umowa cywilnoprawna może być tylko wyjątkiem.
Ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych nie rozwiązała wszystkich problemów związanych z działalnością agencji pracy tymczasowej. Do spraw najbardziej kontrowersyjnych należy wybór podstawy prawnej kierowania osób do pracy (typ umowy zawieranej przez agencję i wykonawcę pracy). Czy wedle ustawy zasadą powinno być stosowanie umów o pracę, a umowy prawa cywilnego o świadczenie pracy powinny być zawierane tylko wyjątkowo, czy też umowy o pracę i umowy cywilnoprawne mogą być stosowane niejako równoprawnie?
WYBÓR UMOWY
Stosownie do art. 7 ustawy z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz. U. nr 166, poz.1608; dalej: uzpt), agencja pracy tymczasowej (dalej: APT) zatrudnia takich pracowników na podstawie umowy o pracę na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy. Jednak ustawa przewiduje także możliwość kierowania osób do pracy tymczasowej na podstawie umów prawa cywilnego. Stosownie do art. 26 ust. 1 uzpt umowę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta