Pomoc z zasadami
Pomoc z zasadami
Choć polskie firmy od lat korzystały z pomocy publicznej, dopiero przybliżająca się perspektywa wejścia do Unii Europejskiej stworzyła szansę zdyscyplinowania wydatków na ten cel. Czy szansę tę wykorzystaliśmy? Wydaje się, że nie do końca.
Od 1994 roku, gdy pierwszy raz oszacowano wielkość i przeznaczenie pomocy publicznej, jej udział w PKB zmalał: z 4 proc. wówczas do 1,2 proc. w 2002 r. Z pewnością jest to tendencja korzystna, zwłaszcza jeśli uwzględnić, że efektywność i skuteczność tego typu wsparcia jest w Polsce niska. Co więcej, po wejściu w 2001 roku w życie ustawy o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców, poprawiała się jakość danych na ten temat. Do połowy lat 90. wykazywana w raportach jej wielkość nie obejmowała wszystkiego, co "skonsumowały" przedsiębiorstwa, można zatem przypuszczać, że skala zmniejszenia pomocy była znaczniejsza, niż to wynika ze statystyk. Jednak dane o wielkości pomocy tak naprawdę nic nie mówią: o wiele istotniejszy jest sposób jej udzielania i wykorzystywania.
Dać albo nie wziąć
Pomocy publicznej można udzielać na dwa sposoby: przekazując środki z budżetu lub akceptując zmniejszenie różnego rodzaju zobowiązań publicznych, przede wszystkim podatków (są to tzw....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta