Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tramwaj zwany konkurencją

26 lipca 2004 | Prawo | IK

Komunikacja miejska Rada gminy może, czyli nie musi, ustalać ceny urzędowe za usługi przewozowe transportu zbiorowego na swoim terenie

Tramwaj zwany konkurencją

IRENEUSZ KRZEŚNICKI

Ustalanie cen na bilety komunikacji miejskiej wcale nie jest takie proste, skoro wymaga znajomości aż czterech ustaw.

Zapewnienie mieszkańcom gminy lokalnego transportu zbiorowego należy do zadań własnych gminy - stanowi art. 7 ust. 1 pkt 4 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity: Dz. U. z 2001 r. nr 142, poz. 1591 z późn. zm.).

Do 1 stycznia 2002 r., tj. dnia wejścia w życie ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (tekst jedn.: Dz. U. z 2001 r. nr 125, poz. 1371 z późn. zm.), instrumenty oddziaływania przez jednostki samorządu terytorialnego na regularny transport zbiorowy świadczony na rzecz mieszkańców były bardzo ograniczone. Gminy mogły powoływać jednostki organizacyjne lub podpisywać odpowiednie umowy z innymi przewoźnikami na wykup usług. Ponadto odpowiadały za zapewnienie właściwej infrastruktury drogowej, budowę i utrzymanie przystanków. Relacje z przewoźnikami niekomunalnymi nie zawsze układały się poprawnie, choć pojawiająca się konkurencja z reguły zapewniała lepszą dostępność i jakość usług.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3287

Spis treści

Olimpiada Letnia 2004 w Atenach

Zamów abonament