Dobra Firma Vademecum: Praca tymczasowa. Praca tymczasowa w Europie
Praca tymczasowa w Europie
Spis treści
Ograniczenia pracy tymczasowej
Regulacja pracy tymczasowej w krajach europejskich różni się stopniem szczegółowości. Z powodu znacznych rozbieżności nie udało się przyjąć dyrektywy unijnej na ten temat. Nie przeszkodziło to polskiemu ustawodawcy wzorować się na wciąż spornym jej projekcie.
Praca tymczasowa w Europie Zachodniej pojawiła się na początku lat 60. ubiegłego wieku jako rozwiązanie problemu zastępstw pracowników nieobecnych z powodu urlopów lub choroby.
Zorientowano się, że może ona nie tylko rozwiązać sytuację kadrową w firmie. Największą pozycją finansową każdej firmy są koszty personalne. Im bardziej uda się je uelastycznić (czyli dopasować potrzeby personalne do potrzeb produkcji), tym więcej firmy mogą zaoszczędzić. Był to punkt zwrotny w rozwoju pracy tymczasowej w Europie. Gdy jednak pracownik tymczasowy stał się narzędziem wspomagającym rozwój firmy, a jego sytuację odcięto od sytuacji pracowników stałych, zaczęto się zastanawiać nad moralnym aspektem tego zjawiska.
Inaczej było w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Tam regulacje prawne ograniczono do minimum. Pracownicy tymczasowi zatrudniani są na podstawie zlecenia, tak jak miało to miejsce w Polsce do końca 2003 r.
Kraje o propracowniczej tradycji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta