Ryzyko i koszty
Ryzyko i koszty
Fundusze emerytalne w Polsce zajmują się nie tylko długoterminowym inwestowaniem. Przeprowadzają także na rynku transakcje mające charakter krótkoterminowej spekulacji. Robią to w dobrej wierze. Chcą zwiększyć swoje zyski i wielkość wypłacanych w przyszłości emerytur. Spekulacja jednak niesie ze sobą dodatkowe ryzyko i dodatkowe koszty. Warto więc spytać, czy zajmowanie się spekulacją jest w przypadku funduszy emerytalnych racjonalne.
Teoria zakłada, że rynki finansowe są efektywne, w związku z czym krótkoterminowa spekulacja nie może stanowić trwałego źródła zysków. Hipoteza efektywności rynków finansowych mówi, że w wysokości cen papierów wartościowych uwzględnione są wszystkie informacje i oczekiwania co do sytuacji w gospodarce i sytuacji emitentów papierów wartościowych. Przy spełnieniu tego założenia zmiana ceny papieru wartościowego następuje tylko pod wpływem pojawiania się nieoczekiwanych informacji. Oznacza to, że zmian cen papierów wartościowych nie można przewidzieć: można je najwyżej zgadnąć. Na dodatek szansa na odgadnięcie jest prawie taka sama jak zgadnięcie, czy w ruletce wypadnie za chwilę pole czerwone, czy czarne.
Finansowa ruletka
Badania empiryczne lat 80. i 90. wykazały, że w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta