Dobra Firma Vademecum: Praca tymczasowa. Zaskakujące konsekwencje podatkowe
Zaskakujące konsekwencje podatkowe
Spis treści
Agencja pracy tymczasowej (dalej: APT) spełnia obowiązki płatnika w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Pracodawca użytkownik ponosi jedynie koszty wynagrodzenia pracownika tymczasowego, na podstawie faktury wystawionej przez APT. Jednak specyfika pracy tymczasowej powoduje nieraz zaskakujące konsekwencje podatkowe.
Pracownik tymczasowy otrzymujący wynagrodzenie od APT podlega takim samym zasadom opodatkowania, jak każdy inny pracownik. Oznacza to, że jego dochody są opodatkowane według progresywnej skali podatkowej - od 19 proc. do 40 proc. Ma prawo do zastosowania kosztów uzyskania przychodów w kwocie 102,25 zł miesięcznie (powiększonych do kwoty 127,82 zł, jeśli pracownik dojeżdża do miejsca pracy z innej miejscowości).
W wypadku wykonujących pracę tymczasową dużo częściej zdarza się, że pracownik w tym samym miesiącu będzie otrzymywał wynagrodzenie od kilku pracodawców (APT). Każda APT ma prawo w ciągu roku do zastosowania miesięcznych kosztów uzyskania przychodów. Pracownik tymczasowy powinien jednak pamiętać o limitach kosztów uzyskania przychodów, jakie obowiązują przy składaniu rocznego rozliczenia w przypadku uzyskiwania przychodów od kilku pracodawców.
KWOTA WOLNA OD PODATKU
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta