Refundacja nie dla każdego
Refundacja nie dla każdego
Nasz ekspert odpowiadał na pytania czytelników związane z uzyskaniem refundacji za zatrudnianie bezrobotnych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z 20 kwietnia 2004 r.
SEWERYN SUWAŁA Specjalista z Departamentu Rynku Pracy w Ministerstwie Gospodarki i Pracy
NAJPIERW UMOWA, POTEM PIENIĄDZE
- W sierpniu tego roku zatrudniłam na pełny etat, na czas określony 5 miesięcy, osobę, która przez 2 lata była zarejestrowana w urzędzie pracy jako bezrobotna. Czy w takiej sytuacji mogę wystąpić o refundację z tytułu doposażenia i wyposażenia stanowiska pracy i refundację kosztów z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne? Jakie warunki powinnam spełnić jako pracodawca i jakie formalności muszę spełnić?
W opisanej sytuacji czytelniczka nie ma prawa do refundacji, ponieważ nie spełniła warunków wynikających z ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z 20 kwietnia 2004 r. (DzU nr 99, poz. 1001). Zgodnie z jej art. 46 starosta może zrefundować poniesione przez pracodawcę koszty, ale ich wysokość musi być najpierw określona w umowie zawartej między starostą a pracodawcą. Dopiero kolejny etap to zatrudnienie osoby bezrobotnej skierowanej przez urząd pracy. Zatem pracodawca, chcąc ubiegać się o dofinansowanie utworzenia stanowiska...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta