Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odszkodowanie dla pracownika - z podatkiem czy bez?

18 sierpnia 2004 | Dobra firma | AK
źródło: Nieznane

UMOWY

Temat tygodnia

Odszkodowanie dla pracownika - z podatkiem czy bez?

rys. Rafał Piekarski

Naruszenie zasad rozwiązywania umów o pracę czy zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także np. skrócenie okresu wypowiedzenia, zwolnienie grupowe czy zawarcie umowy o zakazie konkurencji może powodować, że pracodawca będzie musiał wypłacić pracownikowi odszkodowanie. W takiej sytuacji często pojawia się wątpliwość, czy odszkodowanie to należy potraktować jako przychód ze stosunku pracy i opodatkować, czy też jest ono wolne od podatku dochodowego.

  • Co na to NSA
  • Ile i za co rekompensata z kodeksu pracy
Wubiegłym miesiącu (w DF z 7 lipca) przedstawiliśmy "ściągawkę" w formie tabeli, która może być przydatna w takich sytuacjach (obejmowała ona również zasady oskładkowania odszkodowań). Dziś szerzej omówimy te zagadnienia.

ZWOLNIONE, GDY WYNIKA Z PRZEPISÓW

Większość świadczeń odszkodowawczych wypłacanych pracownikom jest zwolniona z podatku. Z art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (updof) wynika, że wolne od tego podatku są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. Zasady...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3307

Spis treści
Zamów abonament