Odszkodowanie dla pracownika - z podatkiem czy bez?
Temat tygodnia
Odszkodowanie dla pracownika - z podatkiem czy bez?
rys. Rafał Piekarski
Naruszenie zasad rozwiązywania umów o pracę czy zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także np. skrócenie okresu wypowiedzenia, zwolnienie grupowe czy zawarcie umowy o zakazie konkurencji może powodować, że pracodawca będzie musiał wypłacić pracownikowi odszkodowanie. W takiej sytuacji często pojawia się wątpliwość, czy odszkodowanie to należy potraktować jako przychód ze stosunku pracy i opodatkować, czy też jest ono wolne od podatku dochodowego.
- Co na to NSA
- Ile i za co rekompensata z kodeksu pracy
ZWOLNIONE, GDY WYNIKA Z PRZEPISÓW
Większość świadczeń odszkodowawczych wypłacanych pracownikom jest zwolniona z podatku. Z art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (updof) wynika, że wolne od tego podatku są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. Zasady...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta