Poszukiwanie utraconego piękna
Fotografie Roberta Mapplethorpe'a w berlińskim Deutsche Guggenheim
Poszukiwanie utraconego piękna
Rycina Jana Harmensza, według Adriaena de Vries " Apollo z łukiem" zestawiona ze zdjęciem Roberta Mapplethorpe'a "Arnold Schwarzenegger", 1976 r.
(c) DEUTSCHE GUGGENHEIM
Miał renomę skandalisty, choć nie zamierzał nikogo szokować. Jego wystawy zamykano, a organizatorów stawiano przed trybunałem za szerzenie pornografii. Dziś publiczność reaguje na fotografie Roberta Mapplethorpe'a z nabożnym podziwem. Piętnaście lat po śmierci amerykańskiego artysty, w prestiżowej berlińskiej galerii Deutsche Guggenheim zorganizowano wystawę "Robert Mapplethorpe i klasyczna tradycja". Pokaz zaskakujący - zdjęcia aktów autorstwa tytułowego artysty zestawiono z XVI-wiecznymi sztychami i rzeźbami, przedstawiającymi nagich, mitycznych herosów. Mapplethorpe'a zrównano z mistrzami renesansu i manieryzmu. Pasowano na klasyka. Pośmiertnie przyznano mu miejsce na parnasie.
Męsko-żeńskie
Zadziwiające - choć sąsiadują ze sobą dzieła z XVI stulecia i z końca XX wieku, nie odczuwa się dystansu dzielących je lat. Całość wydaje się jednorodna - dookoła kłębią się nagie, wspaniale umięśnione ciała, w pozach umożliwiających kontemplowanie ich atletycznej budowy i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta