Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kłopot z wypoczynkiem

15 września 2004 | Dobra firma | GO

URLOPY

Przedsiębiorcy mają wciąż wątpliwoźci dotyczące udzielania urlopów

Kłopot z wypoczynkiem

Choć szczyt sezonu wakacyjnego jest już za nami, czytelnicy wciąż mają problemy z przepisami kodeksu pracy o udzielaniu urlopów wypoczynkowych.

Co dziwniejsze, wątpliwości te zgłaszają przedsiębiorcy i kadrowcy, którzy powinni je prawidłowo stosować od 1 stycznia 2004 r., kiedy znowelizowane regulacje w tym zakresie weszły w życie.

ZALEGŁOŚĆ NIEPEłNOETATOWCA

- W naszej firmie obowiązuje 8-godzinny dzień pracy. Ile dni zaległego urlopu przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na pół etatu, który nie wykorzystał wypoczynku za 2003 r.? Ile dni urlopu ma on za 2004 r.? - pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.

Wciąż najwięcej kłopotów przysparza udzielenie pracownikom zaległych urlopów wypoczynkowych, zwłaszcza tzw. niepełnoetatowcom. Dodatkową trudność sprawia to, że brakuje przepisów normujących kwestie urlopu zaległego dla takich pracowników. Dopóki nie ma tych regulacji, ostateczne stanowisko może zająć tylko sąd pracy. Departament Prawa Pracy Ministerstwa Gospodarki i Pracy przyjął, że pracodawca może wybrać metodę udzielania zaległych urlopów dla niepełnoetatowców. Jedna polega na udzieleniu urlopu według starych zasad, czyli przeliczeniu go w proporcji dni...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3331

Spis treści

Poradniki Rzeczpospolitej

Zamów abonament