Koszty walki o wolność
Koszty walki o wolność
RYS. MIROSŁAW OWCZAREK
PIOTR SKWIECIŃSKI
Wojna czeczeńska - której najokrutniejszym jak dotąd epizodem jest tragedia w Biesłanie - zaowocowała już wieloma komentarzami w polskich mediach. Niektóre z nich pisane są w tonie, z którym trudno się zgodzić. Bardzo częstym założeniem polskich publicystów jest przekonanie o zupełnej egzotyczności postaw broniących swej niepodległości Czeczenów i broniących - we własnym rozumieniu - całości swego państwa Rosjan.
"Walczący o niepodległość Polacy nigdy, nawet w najtragiczniejszej sytuacji, nie posuwali się do aktów terroru, skierowanych przeciw ludności cywilnej". "AK nie zabijała niemieckich cywili" - takie zdania wielokrotnie czytaliśmy w polskiej prasie przy okazji wielu przedbiesłańskich aktów terroru. Jest to ewidentna nieprawda.
Polacy jak Czeczeni
13 lutego 1943 roku, Berlin, stacja metra Friedrichstrasse. "Wczesnym wieczorem, w okresie największego nasilenia ruchu, na zatłoczonym berlińczykami podziemnym peronie rozległa się straszliwa eksplozja. Tłum ogarnęła panika" - pisze dowódca wywiadu Kedywu Armii Krajowej, kpt. Aleksander Kunicki "Rayski". Początek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta