Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Koszty walki o wolność

15 września 2004 | Publicystyka, Opinie | BL
źródło: Nieznane

Niektórzy publicyści uzurpują sobie prawo do orzekania, które kraje mają prawo do niepodległości

Koszty walki o wolność

RYS. MIROSŁAW OWCZAREK

PIOTR SKWIECIŃSKI

Wojna czeczeńska - której najokrutniejszym jak dotąd epizodem jest tragedia w Biesłanie - zaowocowała już wieloma komentarzami w polskich mediach. Niektóre z nich pisane są w tonie, z którym trudno się zgodzić. Bardzo częstym założeniem polskich publicystów jest przekonanie o zupełnej egzotyczności postaw broniących swej niepodległości Czeczenów i broniących - we własnym rozumieniu - całości swego państwa Rosjan.

"Walczący o niepodległość Polacy nigdy, nawet w najtragiczniejszej sytuacji, nie posuwali się do aktów terroru, skierowanych przeciw ludności cywilnej". "AK nie zabijała niemieckich cywili" - takie zdania wielokrotnie czytaliśmy w polskiej prasie przy okazji wielu przedbiesłańskich aktów terroru. Jest to ewidentna nieprawda.

Polacy jak Czeczeni

13 lutego 1943 roku, Berlin, stacja metra Friedrichstrasse. "Wczesnym wieczorem, w okresie największego nasilenia ruchu, na zatłoczonym berlińczykami podziemnym peronie rozległa się straszliwa eksplozja. Tłum ogarnęła panika" - pisze dowódca wywiadu Kedywu Armii Krajowej, kpt. Aleksander Kunicki "Rayski". Początek...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3331

Spis treści

Poradniki Rzeczpospolitej

Zamów abonament