Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Żądania mają obie strony

15 września 2004 | Dobra firma | MD

ZWOLNIENIA

Żądania mają obie strony

  • Przykład umowy
ROSZCZENIA PRACODAWCY

Pracodawca, który poniósł szkodę wskutek naruszenia przez pracownika zakazu konkurencji, może domagać się od niego jej wyrównania na zasadach określonych w dziale piątym kodeksu pracy ("Odpowiedzialność materialna").

Zgodnie z art. 114 k.p. pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swojej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi z tego tytułu odpowiedzialność materialną. Jej przesłankami są: szkoda, bezprawne naruszenie obowiązku pracowniczego, wina pracownika i związek przyczynowy między niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem obowiązków pracownika a zaistniałą szkodą.

UMYŚLNIE - NIEUMYŚLNIE

Zakres odpowiedzialności pracownika wyznacza rodzaj winy, czyli umyślność lub nieumyślność.

Umyślne naruszenie zakazu konkurencji (gdy pracownik miał zamiar go naruszyć, czyli chciał wykonać czyn konkurencyjny lub przewidując taką możliwość, zgodził się na jego wykonanie) rodzi obowiązek naprawienia poniesionej szkody w pełnej wysokości.

Natomiast w razie nieumyślnego spowodowania szkody (gdy pracownik nie miał zamiaru naruszyć zakazu konkurencji, naruszył go jednak na skutek niezachowania ostrożności wymaganej w danych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3331

Spis treści

Poradniki Rzeczpospolitej

Zamów abonament