Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gorzkie owoce wojny sprawiedliwej

15 września 2004 | Publicystyka, Opinie | BL

Polska powinna bardziej otworzyć się na dialog z najważniejszymi partnerami europejskimi

Gorzkie owoce wojny sprawiedliwej

Pretendujące wciąż do przywództwa w Unii Europejskiej Francja i Niemcy wyraźnie dają do zrozumienia, że wspierają Władimira Putina. Dziś oznacza to wsparcie jego polityki wobec Czeczenii, a pośrednio - prób umocnienia w Rosji rządów silnej ręki. Polityka Kremla może okazać się niebezpieczna dla świata. Jednak mało kto zauważa, że wspierają ją również lub nawet jeszcze bardziej stanowczo Stany Zjednoczone.

Egzotyczny sojusz Francji i Niemiec z Rosją zaczął rysować się wokół kwestii interwencji w Iraku i był niedwuznacznie skierowany przeciw przywództwu USA w świecie. Poparcie Waszyngtonu dla Moskwy to natomiast oferta wymiany usług politycznych: w zamian za uwiarygodnienie polityki Putina George W. Bush oczekuje uwiarygodnienia swych działań w Iraku, a w przyszłości być może również gdzie indziej. Jest to dyplomatyczna "ucieczka do przodu" mająca między innymi zrównoważyć działania Paryża i Berlina.

Prezydent Rosji szeroko otwiera przed Amerykanami wrota pułapki. Przyznaje, że armii rosyjskiej zdarza się w Czeczenii popełniać zbrodnie, i natychmiast porównuje to z incydentami w więzieniu Abu Ghraib....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3331

Spis treści

Poradniki Rzeczpospolitej

Zamów abonament