Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mniej, czyli więcej

15 września 2004 | Ekonomia | JJ
źródło: Nieznane

Projekt budżetu na 2005 rok nie przybliża terminu wejścia Polski do strefy euro

Mniej, czyli więcej

(c) RAFAŁ GUZ

Przewidziane na przyszły rok zmniejszenie deficytu budżetowego opiera się głównie na założeniu, że nastąpi duży realny wzrost dochodów podatkowych, a wydatki zwiększą się w niewielkim tylko stopniu. Można jednak przypuszczać, iż w rzeczywistości deficyt zmaleje w stopniu mniejszym niż zakłada rząd i że nie zapobiegnie to narastaniu długu publicznego.

Projekt przyszłorocznego budżetu skonstruowano przy założeniu, że wzrost PKB wyniesie 5 proc. Składa się na to 5-proc. wzrost popytu krajowego (spożycia o 3,3 proc. wobec 3,4 proc. w tym roku, a inwestycji o prawie 13 proc., choć na ten rok przewidziano ich zwiększenie o 7,4 proc.) oraz lekko ujemny "wkład" eksportu netto. Na tej podstawie przyjęto, że przyrost nominalnych dochodów budżetu wyniesie ponad 10 proc., czyli bardzo dużo.

Tymczasem obecny stan procesów zachodzących w sferze realnej gospodarki wskazuje, że znacznie bardziej zasadne byłoby założenie, iż w 2005 roku wkład eksportu netto w PKB wyniesie - jak w tym roku - prawdopodobnie 1,6 proc. Musiałoby to jednak oznaczać zmniejszenie prognozy dochodów o ponad 4 mld zł (eksport nie daje wpływów z VAT). Aby wtedy osiągnąć zakładany poziom deficytu, konieczne byłoby obniżenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3331

Spis treści

Poradniki Rzeczpospolitej

Zamów abonament