Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W sporze o prawo racje historyczne czy moralne nie mają znaczenia

28 września 2004 | Prawo | WC

Reparacje Wszyscy tęsknimy za pewnym ładem moralnym. Także w polityce i w prawie muszą być stałe wartości, na których budujemy ów ład

W sporze o prawo racje historyczne czy moralne nie mają znaczenia

Można dyskutować o wszystkim, ale starajmy się, by wyrażane opinie były oparte na faktach, a nie przeinaczeniach, logiczne, umotywowane, nie uciekały się do populizmu i demagogii, nie grały na ludzkich lękach i nie rozbudzały złudnych nadziei.

Właściwie miałbym ochotę ustosunkować się do wszystkich zarzutów panów Waldemara Gontarskiego , Stefana Hambury i Mariusza Muszyńskiego ("Rz" z 23 września), ale ograniczę się do kilku uwag.

Te same kwestie, te same argumenty

Mogę mieć satysfakcję, że wyłożony przeze mnie po raz pierwszy obszernie w tekście z 1988 r. punkt widzenia przyjął prezydent RP i rząd, ale nie jestem zachwycony, że w dalszym ciągu trzeba wysuwać te same argumenty i zajmować się tymi samymi kwestiami.

Wywód mec. Hambury jest trochę niespójny. Nie widzę związku między powołaniem się na H. Kelsena (przede wszystkim teoretyka prawa) a polską uchwałą, dotyczącą "roszczeń reparacyjnych od całych Niemiec". Oczywiście została podjęta ze względu na sytuację w NRD, ale powtarzam: w owym czasie żadne państwo socjalistyczne nie uznawało RFN, to NRD w oczach bloku radzieckiego reprezentowała...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3342

Spis treści
Zamów abonament