Sztuczny błąd czy błąd w sztuce?
Sztuczny błąd czy błąd w sztuce?
STANISŁAW KLUZA
Przedstawiona niedawno przez NBP projekcja inflacji ze względu na mocno akcentowane zagrożenie inflacyjne wpłynęła na postępowanie Rady Polityki Pieniężnej. Niepokojące były oczekiwany poziom tego zagrożenia, czas jego oddziaływania, a także skala niepewności. Przedstawione projekcje spotkały się z krytycznym przyjęciem wielu analityków. Warto zastanowić się, czy krytyka jest uzasadniona.
Od początku transformacji inflacja była w centrum zainteresowania NBP. Polityka pieniężna skierowana na jej obniżenie przyniosła oczekiwany efekt już podczas pierwszej kadencji RPP. Nowa Rada również na pierwszy plan wysuwa kwestie związane z kształtowaniem się procesów cenowych w gospodarce, choć akcenty zostały - i słusznie - przeniesione na stabilizację cen i łagodzenie ich zmian.
Znaczenie, jakie w polityce banku centralnego ma inflacja, oznacza konieczność modelowania i przewidywania procesów inflacyjnych. Największym centrum takich badań w Polsce jest NBP. Dostępne publikacje pokazują, iż bank centralny posunął się szczególnie daleko w konstruowaniu złożonych modeli ekonometrycznych. Są zdecydowanie potrzebne jako wsparcie procesu podejmowania decyzji w polityce...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta