Prawie wszystko jasne
Prawie wszystko jasne
Wygląda na to, iż konstytucja europejska zyskała ostateczny kształt. I nawet jeśli proces ratyfikacji będzie długotrwały, zapewne stanie się podstawą funkcjonowania Unii. Warto ją więc poznać.
Uroczyste podpisanie traktatu konstytucyjnego zaplanowano na 29 października.
Konstytucja zastąpi system umów międzynarodowych rządzących dotychczas Wspólnotą Europejską i Unią Europejską. Ma też uczynić bardziej przejrzystym działanie Unii, m.in. dać jasną odpowiedź na pytanie, co leży w jej kompetencjach.
Co się zmieni, a co nie
Z prawnego punktu widzenia Wspólnota Europejska i Unia Europejska to dwa odrębne podmioty, każdy wyposażony w inne kompetencje. Brakuje jakiegokolwiek ich katalogu, kompetencje rozsiane są po traktatach, a ich zdefiniowanie i rozróżnienie jest domeną orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) i doktryny.
W każdym z trzech filarów Unii przyjmowane są różnego rodzaju akty prawne, które w różny sposób trafiają do porządków prawnych państw członkowskich (dalej: państwa).
W filarze pierwszym (integracja gospodarcza) decyzje podejmuje się większością kwalifikowaną, a w drugim i trzecim (polityka zagraniczna i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta