Przenosimy prawo do nakładów
Inwestycja na obcym grunci
Przenosimy prawo do nakładów
Amortyzować można również budynki wybudowane na cudzym gruncie. O ile jednak sama amortyzacja nie jest skomplikowana, problemy pojawiają się przy przekazaniu budynku innemu podmiotowi.
Rzeczy połączone trwale z gruntem są, co do zasady, własnością jego właściciela. Postawiony więc na cudzym gruncie budynek nie może stanowić odrębnej własności. Inaczej jest tylko w wyraźnie określonych przez ustawodawcę sytuacjach, np. w przypadku użytkowania wieczystego gruntu, kiedy to budynek wzniesiony na gruncie stanowiącym własność państwa lub gminy jest własnością wieczystego użytkownika.
W praktyce często mamy do czynienia z sytuacją, gdy przedsiębiorca stawia nieruchomość (siedzibę firmy, magazyn, sklep) na gruncie niebędącym jego własnością. Ponosi znaczne nakłady, ale i tak wszystko to, co zbuduje, należy do właściciela działki. Ponieważ postawiona nieruchomość nie jest własnością budującego, nie byłoby spełnione podstawowe kryterium uznania jej za środek trwały w jego firmie. Dlatego też ustawodawca ustanowił odrębną kategorię środków trwałych - budynki i budowle wybudowane na cudzym gruncie. Zgodnie z art. 22a ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof) amortyzuje się je, niezależnie od przewidywanego okresu używania.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta