Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Oko do naprawy

28 października 2004 | Nauka i Technika | PK
źródło: Nieznane

Medycyna Komórki macierzyste szansą na przywrócenie widzenia pacjentom cierpiącym na choroby degeneracyjne siatkówki

Oko do naprawy

PIOTR KOŚCIELNIAK

Komórki macierzyste pobrane z gałki ocznej mogą posłużyć do regeneracji uszkodzonej siatkówki - twierdzą naukowcy z uniwersytetu w Toronto. Pierwsze eksperymenty przeprowadzono na zwierzętach. Jest nadzieja, że podobny mechanizm uda się wykorzystać również u ludzi.

Na razie z ludzkich komórek macierzystych pobranych z dna oka korzystają... myszy i kury. Naukowcy z Wydziału Genetyki Medycznej i Mikrobiologii Uniwersytetu w Toronto pobrali komórki macierzyste siatkówki ze zwłok ludzkich i wszczepili je zwierzętom. W ich organizmach ludzkie komórki przekształciły się w fotoreceptory - elementy światłoczułe umożliwiające widzenie. Całą sprawę opisuje amerykańskie pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Powszechny problem

Walka z chorobami polegającymi na postępującej degeneracji siatkówki i tzw. plamki żółtej (to punkt najlepszego i najostrzejszego widzenia) jest jednym z najpoważniejszych wyzwań okulistyki. Najczęściej występujące schorzenia narządu wzroku w krajach rozwiniętych to tzw. zwyrodnienie barwnikowe siatkówki i zwyrodnienie plamki żółtej. Są to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3368

Spis treści
Zamów abonament