Sztuka mobilizacji
Sztuka mobilizacji
RYS. ARTUR SITNIK
Planowanie ma w Polsce ciągle negatywną konotację. Kojarzy się z gospodarką państwową i centralnie sterowaną. Tymczasem planowanie gospodarcze, opracowywanie koncepcji rozwoju mieści się w regułach gospodarki rynkowej i demokratycznego państwa, co potwierdzają doświadczenia krajów Unii Europejskiej. Od dawna stanowi ono instrument polityki gospodarczej państwa i kształtowania takich strukturalnych cech gospodarki, które warunkują jej międzynarodową konkurencyjność. Kierując się takimi przesłankami, rząd zainicjował w styczniu prace nad narodowym planem rozwoju na lata 2007 -2013.
Od 2000 roku kraje Unii Europejskiej realizują strategię lizbońską, która jest zorientowana na uczynienie Unii w następnej dekadzie najbardziej konkurencyjnym obszarem gospodarczym w świecie. Narodowy plan rozwoju na lata 2007 - 2013 powinien być polskim wydaniem strategii lizbońskiej opracowywanym ze świadomością, że na razie jej realizacja jest ułomna i że jej założenia, cele i narzędzia będą przystawać do naszych słabości i możliwości. Tym samym kolejny NPR stanie się koncepcją modernizacji polskiej gospodarki, wdrażaną w warunkach członkostwa w UE, czyli kompleksowym programem rozwoju społeczno-gospodarczego i podstawą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta