Stabilność i trwałość godna najwyższej ustawy państwa
Stabilność i trwałość godna najwyższej ustawy państwa
RYS. ANDRZEJ JACYSZYN
KAZIMIERZ DZIAŁOCHA
Referendum nie może prowadzić do podejmowania rozstrzygnięć sprzecznych z prawem.
Prof. Piotr Winczorek w felietonie "Konstytucja nie przez referendum" ("Rz" z 19 października), odnosząc się do inicjatywy Platformy Obywatelskiej zbierania 500 tys. podpisów obywateli pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie zmiany konstytucji, twierdzi słusznie, że ta droga jest prawnie niedopuszczalna. Zgodnie bowiem z wyraźnym przepisem art. 235 konstytucji projekt jej zmiany mogą przedłożyć wyłącznie: 1/5 ustawowej liczby posłów, Senat lub prezydent RP. Jedynym prawnie dopuszczalnym trybem jest ustawa uchwalona przez Sejm i Senat z zastosowaniem złożonej procedury i pod podwyższonymi rygorami co do prawomocności takiej ustawy.
Konstytucja zezwala fakultatywnie na referendum wyłącznie dla zatwierdzenia ustawy (zatwierdzające referendum ustawodawcze), jeśliby zmieniała ona określone przepisy konstytucji (rozdział I - II i XII) oraz gdyby zażądał tego jeden ze wskazanych trzech podmiotów.
Przypomnienie przez prof. Winczorka obowiązujących zasad zmiany konstytucji odebrałem jako...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta