Co może sędzia komisarz
Co może sędzia komisarz
RYS. TOMASZ WAWER
Wynagrodzenie członków zarządu przedsiębiorstwa upadłego, pozostających z nim w stosunku pracy, traktowane jest przez przepisy tak samo jak inne wierzytelności pracownicze. Istnieje jednak możliwość ograniczenia przez sędziego komisarza ich wysokości.
Art. 129 ust. 1 ustawy z 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze (dalej puin) przyznaje sędziemu komisarzowi prawo do uznania za bezskuteczne w stosunku do masy upadłości wierzytelności pracownika upadłego zarządzającego przedsiębiorstwem, jeżeli w umowie zawartej z nim przed ogłoszeniem upadłości wynagrodzenie zostało określone w stopniu rażąco wyższym od wynagrodzenia za danego rodzaju pracę lub usługi i nie jest uzasadnione nakładem pracy. W ten sam sposób sędzia komisarz może potraktować świadczenia przyznane pracownikowi w związku z rozwiązaniem stosunku pracy, jeśli przekraczają wysokość określoną według powszechnie obowiązujących zasad.
Jeżeli sędzia komisarz uzna, że wynagrodzenie danego pracownika jest rażąco wygórowane i nieuzasadnione, jego cześć nie będzie podlegała zaspokojeniu z masy upadłości. Owa bezskuteczność dotknie całego, jeszcze niewypłaconego wynagrodzenia należnego za okres przed i po ogłoszeniu upadłości.
Czy są rażąco...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta