Nie szukali poklasku, szukali pożytku
Nie szukali poklasku, szukali pożytku
Posiedzenie pierwszego po wyzwoleniu gabinetu Rady Ministrów. Drugi z lewej minister sprawiedliwości Stanisław Bukowiecki.
KRZYSZTOF POL
Listopad 1918 r. I wojna światowa dobiegała końca. Wśród Polaków trzech zaborów rosła nadzieja na niepodległość. W kręgach zaś prawników przygotowywano projekty przyszłego ustawodawstwa. Prace toczyły się w trzech ośrodkach myśli prawniczej: warszawskim, grupującym się wokół Towarzystwa Prawniczego, oraz krakowskim i lwowskim, związanych z uniwersytetami.
W Warszawie Aleksander Mogilnicki i Emil Stanisław Rappaport już w 1917 r. opracowali projekt kodeksu karnego. W tym samym czasie w Warszawie i Krakowie działały komisje: prawa cywilnego, procedury cywilnej i prawa handlowego.
Przypomnijmy postacie choćby kilku wybitnych prawników, którzy w dzieło tworzenia prawa i wymiaru sprawiedliwości niepodległego państwa wnieśli swój wielki osobisty wkład.
STANISŁAW BUKOWIECKI
SUMIENIE POLSKI
Gdy w styczniu 1917 r. w Tymczasowej Radzie Stanu utworzono Departament Sprawiedliwości, jego dyrekcję objął adwokat warszawski, przy tym znawca prawa górniczego,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta