Świętowanie po polsku
- Obchody 11 listopada
- Uroczystości dzielnicowe
- Jak pracują 11 i 12 listopada
- Święto Niepodległości w autobusach
- W Muzeum Niepodległości
(c) ANDRZEJ WIKTOR`
Józef Piłsudski nakazał okólnikiem z 8 listopada 1926 r., aby ministrowie w swych resortach uczynili 11 listopada dniem wolnym od pracy. Akt dotyczył również szkolnictwa. Faktycznie ustawa Sejmu IV kadencji, która oficjalnie wprowadzała w ten dzień święto państwowe, weszła w życie w kwietniu 1937 roku.
Dwa warszawskie pułki piechoty: 21. i 36., obchodziły 11 listopada rocznicę swego powstania, organizując zawody sportowe, koncerty i wspaniałe bale. Na Polu Mokotowskim odbywały się rewie wojskowe z udziałem lotnictwa i kawalerii.
Po wojnie komuniści zapomnieli o Święcie Niepodległości, wyraźnie faworyzując "lubelską" datę 22 lipca. Oczywiście prywatnie i w kościołach Polacy nadal czcili dzień wskrzeszenia Najjaśniejszej Rzeczypospolitej. Dopiero po 1989 roku w wolnej Polsce przywrócono należną rangę Świętu Niepodległości.
W III Rzeczypospolitej w pamięci zapisały się głównie plenerowe widowiska historyczne, podczas których w postać Marszałka zawsze wcielał się aktor Janusz Zakrzeński (na zdjęciu). W 1998 roku na Dworzec Główny wjechał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta