Trzeba stosować dwie różne stawki
Amortyzacja używanych nieruchomości
Trzeba stosować dwie różne stawki
Jesteśmy spółką z o.o. zajmującą się administrowaniem i dzierżawą nieruchomości niemieszkalnych, prowadzimy pełną księgowość. Część z amortyzowanych przez nas budynków otrzymaliśmy aportem kilka lat temu. Stosujemy - dla celów podatkowych i księgowych - stawkę amortyzacyjną 10 proc. (obiekty kilkudziesięcioletnie, stuletnie). W art. 32 ust. 3 ustawy o rachunkowości jest zapisane że "poprawność stosowanych okresów i stawek amortyzacji środków trwałych powinna być przez jednostkę okresowo weryfikowana, powodując odpowiednią korektę dokonywanych w następnych latach obrotowych odpisów amortyzacyjnych". Ze względu na to, że okres wykorzystywania tych obiektów przez firmę będzie prawdopodobnie dłuższy, niż zakładano po aporcie, rozważamy od początku następnego roku obniżenie stawek amortyzacyjnych o połowę. Czy w związku z tym powinniśmy obniżyć również stawki amortyzacji podatkowej tych obiektów, a jeżeli tak, to do jakiej wysokości? Czy raczej możemy nadal stosować do celów podatkowych stawkę 10 proc., a do celów księgowych 5 proc.? - pyta czytelnik DF.
Zgodnie z ustawą o rachunkowości (uor) odpisy amortyzacyjne odzwierciedlają utratę wartości środka trwałego na skutek używania lub upływu czasu,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta