Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zarządca pełnomocnikiem

25 listopada 2004 | Prawo | KL

Procedura cywilna Nowe możliwości dla prawników bez aplikacji

Zarządca pełnomocnikiem

KRZYSZTOF LEWANDOWSKI

Od dłuższego czasu toczy się dyskusja na temat zmian dotyczących rekrutacji na aplikację radcowską i adwokacką oraz zwiększenia liczby osób, które będą wykonywać te zawody. Tymczasem tylnymi drzwiami umożliwiono absolwentom wydziałów prawa reprezentowanie klientów w sądach. Pod wieloma względami ich pozycja procesowa od nowego roku będzie nawet korzystniejsza niż ich kolegów w togach.

Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego

Absolwenci wydziałów prawa, którzy nie zostali radcami czy adwokatami, radzili sobie dotychczas w różny sposób. Ci, którzy chcieli wykonywać wyuczony zawód, zajmowali się poradami, pisaniem pism, w tym procesowych, które podpisywali ich klienci, uciekali się do różnych proceduralnych sztuczek. Artykuł 87 § 2 kodeksu postępowania cywilnego dopuszczał, by pełnomocnikiem procesowym przedsiębiorcy był jego pracownik. Zawierano zatem fikcyjne umowy o pracę na ułamkową część etatu na czas trwania sprawy. Zdarzało się także, że próbowano uzyskać legitymację procesową w charakterze interwenienta ubocznego z art. 76 k.p.c. Wystarczyło...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3390

Spis treści

Poradniki Rzeczpospolitej

Zamów abonament