Dobra Firma Vademecum: Siedziba firmy czy sypialnia
Jaka część mieszkania jest firmowa, a jaka prywatna? Aby prawidłowo rozliczać koszty, musimy taki podział wprowadzić. Najłatwiej jest w sytuacji, gdy na potrzeby firmy przeznaczamy odrębne pomieszczenie (pokój). Wtedy jego powierzchnia jest powierzchnią firmy i przypadające na nią opłaty stanowią jej koszt.
Jak jednak obliczyć powierzchnię, gdy siedziba firmy jest "rozrzucona" po całym mieszkaniu? Albo gdy w jednym pokoju znajduje się firmowy komputer oraz małżeńskie łoże? To, że podatnik oddaje się w nim czynnościom osobistym, nie oznacza, że nie może w drugiej części pokoju zajmować się sprawami służbowymi. W takim wypadku musimy wiarygodnie określić, jaka powierzchnia faktycznie przypada na działalność, np. połowa pomieszczenia. Jeżeli wartość ta odzwierciedla stan faktyczny, urząd skarbowy nie powinien kwestionować naszych wyliczeń. Pracownicy urzędu nie będą raczej mierzyć odległości między biurkiem z komputerem a szafą z dokumentacją księgową. Ale na pewno zakwestionują wyliczenia, gdy ewidentnie rozciągniemy powierzchnię firmy na rejony typowo mieszkalne. Jak zauważono bowiem w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 12 maja 1995 r. (sygn. akt I SA/Lu 1761/95): "Sam fakt, że w jednym z pokoi skarżący miał komputer używany do wystawiania faktur, nie jest wystarczającym argumentem do uznania, iż całe mieszkanie było siedzibą firmy".
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta