Cena to nie wszystko
Cena to nie wszystko
- Ile wynosi maksymalna taksa notarialna
- Ile kosztuje wpis sądowy
rys. Rafał Piekarski
Cena mieszkania, jaką podaje sprzedający, to nie wszystkie koszty, na jakie musi przygotować się klient kupujący mieszkanie. Dodatkowe opłaty związane z zakupem mieszkania mogą wynieść nawet od 8 do 30 proc. jego wartości. Ich wysokość zależy od tego, czy mieszkanie jest spółdzielcze, komunalne czy hipoteczne.
Z najwyższymi kosztami dodatkowymi, jakie są związane z kupnem mieszkania, musi się liczyć nabywca mieszkania hipotecznego oraz osoba, która chce wyodrębnić się ze spółdzielni mieszkaniowej, czyli wykupić własność dotychczas zajmowanego mieszkania. Dodatkowe koszty mogą sięgnąć nawet 8 proc. wartości mieszkania w przypadku mieszkań hipotecznych, kupowanych z pomocą agencji obrotu nieruchomościami, lub 30 proc., jeżeli mieszkanie jest wykupywane ze spółdzielni. Wszystkie koszty związane z zakupem mieszkania komunalnego ponosi gmina. Dodatkowo nabywca może liczyć na bonifikaty sięgające 80 proc. rynkowej wartości mieszkania.
Hipoteczne z drugiej ręki
Kupując mieszkanie hipoteczne przez agencję obrotu nieruchomościami, należy liczyć się z dodatkowymi kosztami, które wynoszą od 5 do 10...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta