Dobra Firma Vademecum: Inwestujemy w wiedzę
Inwestycja w wiedzę jest inwestycją w firmę - to wie każdy przedsiębiorca. Dlatego chętnie podnosimy kwalifikacje zawodowe, uczestnicząc w szkoleniach, studiując czy kupując fachową literaturę.
Wydatki na edukację mogą być kosztem podatkowym, oczywiście pod warunkiem wykazania związku z działalnością.
PRZEŁOŻENIE NA PRZYCHÓD
Organy podatkowe nie zawsze jednak akceptują zakres nauki podatnika. Wychodzą bowiem z założenia, że zdobyte umiejętności muszą mieć bezpośrednie przełożenie na przychód. Podejście takie oddają dobrze wyjaśnienia Izby Skarbowej w Gdańsku z 30 stycznia 2004 r. (nr BI/005/0924/03), w których podkreślono: "Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie informatyki, zatem o ile wydatki związane z opłatą egzaminacyjną za informatyczny kurs Microsoftu mogłyby stanowić koszt prowadzonej działalności, o tyle opłaty związane z podjęciem nauki na studiach wyższych o kierunku zarządzanie i marketing - w tym konkretnym przypadku - trudno uznać za wydatek związany z prowadzoną działalnością, chyba że podatniczka w sposób jednoznaczny wskaże związek przyczynowo-skutkowy z przychodem".
O powadze sytuacji świadczy nie zawsze korzystne dla podatników orzecznictwo sądowe. Rygorystyczne stanowisko zajął zwłaszcza NSA w wyroku z 29 października 1997 r. (sygn. akt 797/96), w którym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta