Wyruszamy w podróż
Prowadzenie działalności to nie tylko praca organiczna, ale także częste wyjazdy - nawiązywanie kontaktów, podpisywanie umów, uczestniczenie w konferencjach. W podróży ponosimy wydatki, które przy spełnieniu pewnych warunków mogą być kosztami firmy.
EKWIWALENT ZA WYŻYWIENIE
Do kosztów możemy zaliczyć dietę, czyli ekwiwalent za wyżywienie w czasie wyjazdu. Wynika to z brzmienia art. 23 ust. 1 pkt 52 /prawo/doc/PODATKI2004/updf2004e.html">updof , zgodnie z którym do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się wartości diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących - w części przekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikom, określoną w odrębnych przepisach wydanych przez ministra pracy i polityki społecznej. Obecnie wysokość diety w podróży służbowej w kraju wynosi 21 zł, natomiast za granicą uzależniona jest od państwa docelowego.
Diet nie trzeba dokumentować fakturami ani rachunkami. Powinny być natomiast wykazane w dowodzie wewnętrznym zwanym rozliczeniem podróży służbowej.
Ponieważ przedsiębiorcy przysługują diety, nie mogą być kosztem wydatki faktycznie poniesione na wyżywienie.
Potwierdził to NSA w wyroku z 10 czerwca 1999 r. (sygn. akt I SA/Kr 688/98):...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta