Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trzeba pomagać, można też korzystać

06 grudnia 2004 | Polska-Unia Europejska | MP
źródło: Nieznane

Co Polska ma wspólnego z krajami Afryki, Karaibów i Pacyfiku

Trzeba pomagać, można też korzystać

  • Większe nakłady, wyższa cena
  • Komu pomagamy

Wkrótce Polska może być jednym z fundatorów pomocy dla państw afrykańskich oraz z rejonu Karaibów i Pacyfiku. Takiego wsparcia udzielają im kraje UE, które należały do Wspólnoty przed 1 maja. Na lata 2002 - 2007 przeznaczyły one na ten cel 13,5 mld euro.

Unia Europejska podpisała z ponad 70 krajami Karaibów, Pacyfiku i Afryki umowę, na podstawie której zobowiązana jest pomagać tym państwom. Chodzi o tzw. porozumienie Cotonou. Państwa te nazywane są w UE w skrócie ACP.

Obowiązki i korzyści

Najważniejszym instrumentem unijnej pomocy dla krajów ACP jest Europejski Fundusz Rozwoju (EFR). Pieniądze z funduszu przeznaczane są m.in. na edukację i projekty humanitarne. W każdym kolejnym budżecie Wspólnoty znajdują się środki, które zasilają ten fundusz. W latach 2002 - 2007 na pomoc dla państw objętych porozumieniem Cotonou kraje UE przeznaczyły 13,5 mld euro. Do tej puli Polska na razie nie dokłada się, ponieważ do końca 2006 roku fundatorami EFR są tylko stare kraje członkowskie. Można jednak przypuszczać, że w przyszłości także my będziemy wpłacać pieniądze na rzecz funduszu.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3399

Spis treści
Zamów abonament