Pamiętajmy o zdrowym rozsądku
Pamiętajmy o zdrowym rozsądku
Przy kwalifikowaniu kosztów musimy pamiętać o zasadzie zdrowego rozsądku, co jest szczególnie wyraźne w przypadku firmy domowej, gdzie wydatki służbowe pokrywają się z osobistymi. Tak więc, nie zaliczajmy do kosztów wyposażenia łazienki, gier komputerowych czy zestawu kieliszków. W razie kontroli trudno bowiem będzie wykazać ich związek z działalnością. Każda sprawa powinna być jednak rozpatrywana indywidualnie, niewykluczone więc, że przy pewnych rodzajach działalności kosztami firmy będą również wydatki nietypowe. Podkreślił to Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 16 grudnia 1999 r. (sygn. akt SA/Bk 1619/98): "Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów. Oznacza to, że musi zachodzić między wydatkiem a przychodem związek przyczynowo-skutkowy. Istnieją jednak sytuacje, w których ów związek przyczynowo-skutkowy nie jest wyraźny. Należy je rozwiązywać w oparciu o zasadę zdrowego rozsądku, a każda sytuacja wymaga odrębnego potraktowania".
Nie powinniśmy jednak zapominać, że wydatki na potrzeby firmy powinny być racjonalne i uzasadnione. Jak zauważył bowiem Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 2 lipca 1997 r. (sygn. akt I SA/Gd 35/96):...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta