Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dworzec i okolice

11 grudnia 2004 | Plus Minus | WP

W PODRÓŻY

Dworzec i okolice

Tak naprawdę nic na tym świecie nie może się obyć bez uniwersalnej kategorii miejsca i czasu. Nawet banalne zdarzenia codzienności są do nich przypisane. Niestety, często mamy poczucie osaczenia nie tylko w miejscach, lecz również w sytuacjach. Poza tym istnieje specyficzna aura adresów, np. dworców kolejowych, które przywodzą myśl o dalekiej podróży. Włoski eseista Roberto Salvadori odkrywa metafizykę dworców za pomocą następujących zdań: "Nieważne, czy piękne, czy brzydkie: najpiękniejsze są te stacje, do których nie dojechaliśmy jeszcze. Nieważne, czy piękne, czy brzydkie: najbrzydsze są te stacje, na których zostawiliśmy kogoś, kogo kochamy, albo zostawił nas ktoś, kto nas kocha. Stacje, podobnie jak piosenki, wybijają rytm oczekiwania i żalu. Odmierzają czas naszego życia. Pełne dźwięków i hałasów, barw i wrażeń" (przekład Halina Kralowa).

Gdyby to ode mnie zależało, na fasadach dworców kolejowych kazałbym umieścić napis: "To nie jest udawanie, tylko prawdziwe życie".

Mieszkamy w kraju, który - jak to określa jeden z moich krewniaków - łatwo sprowadza na siebie kłopoty. Karierę robi samookłamywanie się i oskarżanie innych. W obiegu mamy, na każde zawołanie, sfałszowany autoportret całej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3404

Spis treści

Nauka i Technika

Zamów abonament