Wspólność a separacja
Wspólność a separacja
Gramatyczna wykładnia, znowelizowanych w czerwcu przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego może prowadzić do wniosku, że tryb ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej małżonków nie będzie się różnił od sposobu obecnego znoszenia wspólności.
Wyciąganie jednak ostatecznych wniosków na podstawie wykładni literalnej, może czasem prowadzić na manowce. Tak samo nie zawsze znaczy to samo.
Ustanowienie przez sąd rozdzielności majątkowej na podstawie art. 52 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (dalej: k.r.o.) możliwe jest wbrew woli jednego z małżonków. Dlatego - według systematyki ustawy z 17 czerwca 2004 r. o zmianie ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (dalej: nowela czerwcowa) - instytucja ta została zamieszczona w rozdziale "Przymusowy ustrój majątkowy". Jego konstytuowanie orzeczeniem sądu może nastąpić tylko w razie istnienia ku temu ważnych powodów. Tak jak obecnie, ustawa nie definiuje tego pojęcia.
Czy na pewno zmiany pozorne?
Porównując dotychczasowy stan prawny z mającym obowiązywać od nowego roku, można dojść do wniosku, że nie zajdą żadne istotniejsze zmiany w zakresie ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej. Mamy tę samą ogólną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta