Konkurencja monopolistyczna
Konkurencja monopolistyczna
RYS. ANDRZEJ LICHOTA Relacje między analitykami finansowymi a NBP wyraźnie się ostatnio skomplikowały. Są one istotne dla skuteczności polityki pieniężnej, istotne jest, aby uniknąć nasilenia się tych komplikacji. Być może pomocna okaże się w tym próba bardziej systematycznego spojrzenia na specyficzne cechy naszej publicznej dyskusji nad polityką banku centralnego.
Żeby Rada Polityki Pieniężnej funkcjonowała dobrze i podejmowała coraz lepsze decyzje, bardzo potrzebne są krytyczne opinie na jej temat. Obecnie formułują je przede wszystkim analitycy finansowi oraz dziennikarze, choć w przeszłości znaczącą rolę mieli w tym również politycy. W publicznej dyskusji zdecydowanie za mało uczestniczą ekonomiści-uczeni, przedstawiciele przedsiębiorstw (zarówno pracodawców, jak i pracobiorców), nie mówiąc już np. o organizacjach konsumenckich.
W krajach rozwiniętych dominująca rola przedstawicieli sektora finansowego w dyskursie publicznym jest naturalna ze względu na jego duże znaczenie w gospodarce. W państwach na średnim poziomie rozwoju tę dominację trudno byłoby uzasadnić. Dlatego, jak stwierdza tegoroczny raport Banku Rozliczeń Międzynarodowych, banki centralne takich krajów swoją strategię komunikacyjną powinny w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta