Dziedziczenie z konta
Kwestię tę normuje art. 57 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (tekst jedn. Dz. U. z 2002 r. nr 72, poz. 665 ze zm.). Jest to tzw. zapis bankowy.
Pozwala on na wyróżnienie kogoś z bliskich spośród innych spadkobierców i obdarowanie np. wnuka, który za życia rodziców nie dziedziczy po dziadkach (chyba że jest na niego testament). Pieniądze uzyskane na podstawie takiego zapisu nie wchodzą do spadku. Zapis taki nie może przekraczać kwoty znajdującej się na rachunku oraz górnego limitu: dwudziestokrotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat z zysku za ostatni miesiąc przed śmiercią posiadacza rachunku. To wynagrodzenie w listopadzie 2004 r. wynosiło 2504,12 zł.
Co ważne, wypłata na podstawie dyspozycji wkładem na wypadek śmierci do wysokości kwoty wolnej od podatku spadkowego możliwa jest od ręki i nie wymaga zgody urzędu skarbowego (art. 19 ust. 2 upsd). Owa kwota wolna wynosi aktualnie dla najbliższych zaliczanych do I grupy podatkowej 9637 zł.
Dyspozycje z wkładów bankowych na wypadek śmierci przewiduje też art. 9 ustawy z 1995 r. o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta