Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie ma z czego ciąć

03 stycznia 2005 | Ekonomia | HB
źródło: Nieznane

ROZMOWA NA GORĄCO Krzysztof Marczewski, zastępca dyrektora Instytutu Koniunktur i Cen Handlu Zagranicznego Nie ma z czego ciąć (c) RAFAŁ GUZ Rz: Czy ostatnie zmiany kursu złotego stanowią rzeczywiste zagrożenie dla polskich eksporterów?

KRZYSZTOF MARCZEWSKI: Istotna zmiana kursu złotego, taka jak teraz, wpływa na wielkość eksportu, choć nie dzieje się to natychmiast. Szybko następuje tylko jedno: pogorszenie rentowności eksporterów. Tu opóźnienie wynika głównie z terminów płatności. Gdy takie wahnięcie kursu trwa krótko, nie ma to dla firm większego znaczenia, zwłaszcza gdy ich sytuacja wyjściowa była dobra. Z naszych badań wynika, że eksporterzy mieli w pierwszej połowie 2004 roku rentowność na poziomie 9 procent, najwyższym od dziesięciu lat. W trzecim kwartale zmalała ona jednak do 6,3 procent, a symulacje wskazują, że w czwartym może to być zaledwie 2,8 procent.

Tak więc kończą się dla nich lata tłuste?

Wśród dużych i średnich przedsiębiorstw jest około 1800, którym eksport zapewnia ponad połowę przychodów. I te właśnie badamy. Jeśli obecne tendencje kursowe utrzymają się, w tych firmach mogą pojawić się kłopoty. Części z nich eksport nie będzie się opłacał, niektóre będą nadal...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3421

Spis treści
Zamów abonament