Wpis powinien być czynnością prostą i przejrzystą
Uczyni to ustawa z 8 października 2004 r. nowelizująca kodeks karny i kodeks karny wykonawczy (Dz. U. nr 243, poz. 2426; dalej: nowela). Nowe przepisy zaczną obowiązywać 6 maja 2005 r. (po upływie sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia), ale niektóre należy wykonywać od dnia jej ogłoszenia (o czym później).
Oprócz pokrzywdzonemu (art. 46 § 2 k.k.) nawiązkę - do wysokości 100 000 zł od 6 maja przyszłego roku - można orzec na rzecz instytucji, stowarzyszenia, fundacji lub organizacji społecznej.
Dzisiaj nie ma prawnych podstaw kontroli przekazanych środków finansowych z nawiązki czy świadczenia pieniężnego. Nie jest to możliwe w postępowaniu karnym wykonawczym, jako że z chwilą ich wpłacenia przez sprawcę ten etap postępowania jest zakończony. Nie wchodzą też w grę organy kontroli skarbowej, gdyż nie są to środki publiczne w rozumieniu przepisów ustawy o finansach publicznych. Nie ma też odniesienia do kontroli środków publicznych przekazywanych na rzecz instytucji pozarządowych (dotacje), gdyż nawiązka i świadczenie oznacza wykonanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta