Zdrowo i z rozsądkiem
Sposób żywienia kobiet przed ciążą oraz w czasie jej trwania ma ogromny wpływ nie tylko na przebieg ciąży, ale również na zdrowie dziecka. Kobiety planujące macierzyństwo powinny wprowadzić odpowiednie zmiany w sposobie żywienia i trybie życia.
Konieczne jest urozmaicenie dotychczasowego menu i korzystanie z jak największej ilości różnych produktów - w ten sposób zmniejszy się ryzyko wystąpienia niedoborów składników odżywczych. Podczas pierwszych 3 miesięcy ciąży, kiedy zaczynają wykształcać się organy płodu, szczególnie ważna jest jakość, a nie ilość produktów spożywanych.
Trzeba zapewnić płodowi niezbędne składniki odżywcze. Dlatego należy wybierać zdrowe, świeże, naturalne pożywienie i unikać potraw, które mogłyby zaszkodzić - z konserwantami lub nieświeżych. Trzeba przypomnieć, że prawidłowe odżywianie się kobiet w ciąży wcale nie oznacza jedzenia za dwoje. Według Instytutu Żywności i Żywienia norma wynosi około 3000 kilokalorii, zaledwie o 700 kilokalorii więcej niż przed ciążą. Dla rozwoju płodu najważniejszymi składnikami odżywczymi są: kwas foliowy, żelazo, jod, cynk i niezbędne nienasycone...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta