Najlepsi na świecie
High tech medycyny wojskowej
Najlepsi na świecie
Medycyna wojskowa wielu poborowym i rezerwistom wciąż bardziej kojarzy się z pobieżnymi badaniami kontrolnymi i niezbyt "humanitarną" opieką medyczną niż z wykorzystaniem w leczeniu nowoczesnych technologii, których trudno szukać w szpitalach i klinikach cywilnych. Tymczasem wielu specjalistów uczelni wojskowych ma na swym koncie znakomite opracowania o randze światowej, pomocne w leczeniu różnych poważnych schorzeń, jak nowotwory czy skolioza.
Przykładem jest termograf mikrofalowy, opracowany przez specjalistów Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie pod kierunkiem prof. Bronisława Steca. Urządzenie to przydatne jest głównie w onkologii, do wykrywania nowotworów. Za jego pomocą można bowiem precyzyjnie wykryć guza, który powstał w ustroju na głębokości kilku centymetrów, bez potrzeby wprowadzania do ciała igły, jak w przypadku biopsji.
Z mikrofalami na raka
Wystarczy w tym celu zmierzyć różnicę temperatur poszczególnych tkanek (z dokładnością do 1/ 10 st. C) , bo komórki rakowe są zawsze cieplejsze od tkanek zdrowych. Służą do tego dwie sondy, z których jedna mierzy temperaturę zdrowej tkanki, bo u każdego pacjenta może być ona inna, a druga określa ciepło komórek rakowych. Wszelkie zmiany rejestruje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta