Obligacje: Wzmocnić gwarancje i kontrolę
Obligacje: Wzmocnić gwarancje i kontrolę
Uchwalona w 1988 r. ustawa o obligacjach narodziła się wtedy, gdy rynek papierów wartościowych w zasadzie jeszcze nie istniał. Dlatego jej przepisy nie przystają do dzisiejszych potrzeb i rosnącego zainteresowania obligacjami. Nad nowym jej kształtem prace trwają od sierpnia ub. r. W tym tygodniu w Sejmie odbędzie się drugie czytanie projektu nowej ustawy.
Wprowadza on bardzo istotne zmiany. Uaktualniony został zakres podmiotowy ustawy. Obligacje będą mogły emitować podmioty prowadzące działalność gospodarczą, posiadające osobowość prawną, gminy, związki międzygminne oraz miasto stołeczne Warszawa i inne osoby prawne upoważnione do emisji obligacji na podstawie innych ustaw. Określono też banki jako uprawnione do emisji w zakresie nie uregulowanym ustawą o prawie bankowym z 31 stycznia 1989 r. Projektowana ustawa nie będzie miała zastosowania do obligacji Skarbu Państwa i Narodowego Banku Polskiego, podobnie jak dzisiaj.
Znacznie rozszerzono definicję obligacji: jest ona papierem wartościowym emitowanym w serii, w którym emitent stwierdza, że jest dłużnikiem jej właściciela (obligatariusza) , zobowiązuje się do wykupu obligacji. Może też zobowiązać się do świadczeń niepieniężnych w postaci przyznania obligatariuszowi prawa do udziału w przyszłych zyskach emitenta, zamiany obligacji na akcje spółki będącej emitentem tych obligacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta