Zamykanie ust
Zamykanie ust
"Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji stosowała trochę wyrozumowany dystans do telewizji publicznej, który teraz, po apelu, do jakiego wezwał nas prezes Walendziak, mówiąc, że ograniczamy wolność nadawcy, chcemy skrócić"
-- mówił Andrzej Zarębski, sekretarz Rady, podczas spotkania z Radą Nadzorczą TVP w listopadzie zeszłego roku.
Beata Modrzejewska
Krajową Radę Radiofonii i Telewizji ustawodawca powołał do roli regulatora rynku mediów elektronicznych: prywatnych i publicznych. Sektor nadawców komercyjnych miał zostać stworzony przez Radę po przeprowadzeniu procesu koncesyjnego. Sektor publiczny -- poprzez oddzielenie Polskiego Radia i Telewizji od organów administracji państwowej i nadanie im statutu spółek. Powstanie prywatnych stacji oraz przekształcenie TVP zakończyły czterdziestoletni czas istnienia monopolu państwowego w radiu i telewizji. Ustawodawca zagwarantował mediom publicznym niezależność od polityków, którzy mogli mieć dostęp do TVP wyłącznie w trybie określonym przez ustawę. Zezwolił też na korzystanie przez media publiczne z rynku reklamowego.
Kiedy dwa lata temu ustawa o radiofonii i telewizji wchodziła w życie, obawiano się, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wnaturalny sposób będzie ciążyć ku mediom publicznym i faworyzować...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta