Rozliczenie z właścicielem i z fiskusem
Zgodnie z zasadą superficies solo cedit ("własność idzie za gruntem" - art. 47 § 1 i art. 48 kodeksu cywilnego) budynek wzniesiony na dzierżawionym gruncie staje się automatycznie własnością wydzierżawiającego, jako część składowa gruntu. Pojawia się więc u niego pewne przysporzenie majątkowe, ale jednocześnie połączone z obowiązkiem rozliczenia się w przyszłości z dzierżawcą. Art. 676 k.c. mówi, że wynajmujący (przepis ten stosuje się odpowiednio do dzierżawy) może według swego wyboru albo zatrzymać ulepszenia za zapłatą sumy odpowiadającej ich wartości w chwili zwrotu, albo żądać przywrócenia stanu poprzedniego. Inicjatywa sposobu rozliczenia ulepszeń należy więc do wynajmującego (wydzierżawiającego). Jednak strony zazwyczaj uzgadniają to już na etapie zawierania umowy najmu (dzierżawy), zapisując odpowiednie postanowienia w jej treści.
CZYNNOŚĆ OPODATKOWANA CZY NIE?Przed 1 maja 2004 r. raczej nie ulegało wątpliwości, że rozliczenia między dzierżawcą i wydzierżawiającym nie podlegają VAT....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta