PIENIĄDZE ZA ROZSTANIE
Pracownik był zatrudniony na czas określony z klauzulą 2-tygodniowego wypowiedzenia. Został zwolniony, oczywiście z 2-tygodniowym wypowiedzeniem. Nie byliśmy zadowoleni z jego pracy, ale na świadectwie nie podaliśmy przyczyny wypowiedzenia. Pracownik podał nas do sądu o miesięczną odprawę miesięczną. Czy mu się ona należy?
To zależy od tego, z jakich przyczyn nastąpiło wypowiedzenie umowy. Jeżeli pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników, a wypowiedzenie miało związek z przyczynami ekonomicznymi, niedotyczącymi pracowników, to wtedy odprawa się należy. Decyduje przyczyna rozwiązania tej umowy. Na świadectwie pracy nie trzeba jej podawać. Jeżeli pracownik uznaje, że wypowiedzenie było faktycznie podyktowane przyczynami go niedotyczącymi, np. ekonomicznymi, może występować na drogę sądową, ale musiałby tę okoliczność udowodnić. Ciężar dowodu spoczywa bowiem na tej osobie, która z tych okoliczności wywodzi dla siebie korzyści i skutki prawne.
Przy roszczeniach o odprawy najczęściej sąd albo powód żąda, aby pracodawca przedstawił wykaz osób zatrudnianych i zwolnionych w czasie, gdy zwalniany był pracownik. Ma to wykazać, że nastąpiło zmniejszenie zatrudnienia. Sąd oceni, czy zachodziły...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta