Kosztowne i nieefektywne
Najczęściej rady działają przy ministerstwach, państwowych agencjach, funduszach i w niektórych przedsiębiorstwach państwowych. W kilku przypadkach są niezależne od tych instytucji. Przykładowo Rada ds. Uchodźców rozpatruje odwołania od decyzji naszych władz w sprawie nadania lub odebrania statusu uchodźcy.
Członkowie większości rad nie pobierają wynagrodzeń. Państwowe instytucje ponoszą jednak koszty ich funkcjonowania, płacą za delegacje służbowe, finansują spotkania członków. Powszechną praktyką jest także płacenie za niektóre prace zlecone. W 2003 roku wydatki na ten cel wyniosły prawie 7,5 mln zł.
Część delegowanych do rad to osoby związane z politykami. Do pracy w radach kierują je ministerstwa, Sejm, w niektórych przypadkach organizacje środowiskowe albo przedstawiciele pracowników państwowych podmiotów....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta