PRACODAWCA PŁACI ZA ROZSTANIE
Zakład jest w złej sytuacji finansowej. Wypowiadamy pracownikom warunki umowy o pracę na mniej korzystne, bo pracodawca zmienił układ zbiorowy. Pracownik z uprawnieniami do emerytury odmówił przyjęcia nowych warunków. Czy powinien dostać dwie odprawy: z przyczyn ekonomicznych i emerytalną?
Tak. Należą się obie odprawy.
Ale czy faktycznie przyczyna zwolnienia to względy ekonomiczne, skoro to pracownik nie przyjął nowych warunków?
Na ten temat są spory. Pracownik, nie wyrażając zgody, w pewnym sensie współprzyczynia się do wypowiedzenia. Sąd Najwyższy w jednym z orzeczeń stwierdził, że jeżeli te warunki były dla pracownika niekorzystne, a ich przyjęcie pogorszyłoby znacznie jego sytuację, to odprawa powinna być wypłacona. Decyduje przyczyna, która spowodowała złożenie oświadczenia o wypowiedzeniu. To, że dochodzi do niego z udziałem pracownika, nie zmienia tego, że przyczyna nadal leży po stronie pracodawcy.
Mam 55 lat, uzyskuję prawo do wcześniejszej emerytury. Czy w razie odejścia z pracy przysługuje mi odprawa emerytalna? Zakład nakłania nas, aby odchodzić, i proponuje rozwiązanie umowy z przyczyn ekonomicznych dotyczących pracodawcy. Czy należy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta