KIEROWCA W DELEGACJI
Czy kierowca samochodu ciężarowego, którego zadaniem jest dostarczenie towaru (okien klientowi), wykonując swoje czynności poza granicami miasta, przebywa w delegacji służbowej?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy odróżnić typową i nietypową podróż służbową. Z pierwszą z nich mamy do czynienia, gdy pracownik zobowiązany jest wykonywać pracę w miejscu względnie stałym. Tym miejscem może być siedziba pracodawcy lub inne miejsce - jego placówka położona w innej miejscowości niż miejscowość siedziby. Wówczas polecenie wyjazdu służbowego poza stałe miejsce wykonywania pracy ma charakter sporadyczny, incydentalny.
Inaczej jest z tzw. nietypową podróżą służbową pracowników, których praca polega na pokonywaniu znacznych odległości. Podróże takie odbywają w szczególności kierowcy transportu drogowego. Dla nich odbywanie tych "nietypowych podróży służbowych" jest normalną pracą. W wyroku z 8 kwietnia 1998 r. (I PKN 24/98) Sąd Najwyższystwierdził, że czas typowej podróży służbowej nie może być z reguły racjonalnie wykorzystany dla wykonywania pracy, a pracownik nie jest co do zasady zobowiązany do jej świadczenia. Inaczej jest przy nietypowej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta