Jak długo trzymać dokumenty
Nawet Państwowa Inspekcja Pracy ma wątpliwości, ile lat pracodawca musi w swoich zasobach trzymać dokumenty osobowe pracownika, np. zawarte z nim umowy czy świadectwa pracy.
Przepisy określają termin przechowywania dokumentów osobowych, ale nie tak jednoznacznie, jak emerytalno-rentowych, który wynosi 50 lat.
O obowiązku gromadzenia informacji dotyczących zatrudnienia pracowników pisaliśmy w DF z 6 kwietnia br. Jaki jest więc termin przechowywania dokumentacji osobowej? Czy dotyczy on tylko przedsiębiorców państwowych, czy również prywatnych?
- Art. 51u ustawy z 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (DzU nr 171‚ poz. 1396 ze zm.) określa okres przechowywania dokumentacji osobowej i płacowej zarówno dla podmiotów państwowych, jak i prywatnych. Jest to 50 lat na przechowywanie dokumentacji. Dla dokumentacji osobowej okres ten liczy się od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy‚ a dla płacowej od dnia jej wytworzenia - pisze czytelniczka DOBREJ FIRMY.
Prowadzić, a nie przechowywaćObowiązek prowadzenia dokumentacji pracowniczej wynika z art. 94 pkt 9a kodeksu pracy. Szczegółowo reguluje to rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta